Vše o vysazování růží


Jaká půda?

Růžím nejlépe vyhovuje hlinitopísčitá, mírně kyselá půda. Proto, pokud máte v zahradě těžkou a jílovitou půdu, přimíchejte do ní jemný písek. Můžete použít i hotový substrát určený na růže, který smíchejte s původní zeminou. Naopak, pokud máte lehkou půdu, přidejte do ní jílovitou zeminu a kompost. Do spodní vrstvy je vhodné přimíchat hnojivo s dlouhodobým účinkem na bázi kostní moučky.
poupata růží

Důležité!

Hnůj ani průmyslová hnojiva na dno výsadbové jámy nedávejte!

Vhodné místo

Říká se, že růže jsou děti Slunce, proto pro ně vyberte světlé stanoviště. Neznamená to však, že celý den na ně musí dopadat sluneční paprsky. Postačí pět slunečních hodin. Na velmi teplých místech se zvyšuje nebezpečí napadení škůdci, zejména sviluškami. Sluneční úpal ovlivňuje i barvu květů. Světlejší odstíny mohou vyblednout a tmavší zase slunce spálí. Důležité je, aby stanoviště bylo vzdušné. Mokré listy vlivem proudění vzduchu rychle oschnou a rostliny netrpí houbovými chorobami.

Na místech s nedostatkem světla růže méně kvetou, trpí nemocemi, vytvářejí dlouhé a tenké výhonky. Nevhodné jsou trvale i zamokřená místa, kamenitá půda i neustálý průvan.
odkvetlé růže

Výsadba

Vykopejte jámu, která je dvojnásobně hlubší, než je výška balu. Obvykle postačí rozměry 40 x 40 cm. V případě, že podloží je nepropustné, nasypte na dno písek nebo štěrk. Pokud je půda suchá, do jámy nalijte vodu a počkejte, dokud úplně nevsákne.

Sazenici zkontrolujte, a ještě před sadbou odstraňte suché, poškozené a nemocné výhonky. Dávejte při tom pozor, abyste nepoškodili ostatní. Alespoň hodinu před vysázením celý květináč (kontejner) ponořte do kbelíku s vodou, aby se kořeny pořádně napili vody. Pak opatrně vyjměte kořenový bal a podívejte se, zda neuvidíte nějaké škůdce. Pokud je najdete, odstraňte je.

Kupujte jen sazenice, na kterých je uveden název odrůdy a základní informace o jejich vlastnostech. Z piktogramů na etiketě získáte všechny potřebné informace.